تبلیغات
Hadith --> 4persian - ایین نامه ی مربوط به مقاوم سازی ساختمان ها
4persian

آیین‌نامه مربوط به ایمن سازی و مقاوم سازی ساختمان ها 

لزوم ایمن سازی و مقاوم سازی ساختمان‌ها و در دیدی وسیع تر ایمن سازی شهرها، نكته‌ای نیست كه بتوان به خصوص در اجرا نادیده‌اش گرفت.

در این زمینه قوانین قابل توجهی وجود دارد كه صرف نظر از معطل ماندن احتمالا‌ برخی از آنها در حوزه عمل، موارد متنوعی را شامل شده و از زوایای مختلفی به مساله مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی توجه كرده است. آیین‌نامه مربوط به ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، یكی از مفاد طرح جامع در قانون برنامه چهارم توسعه و به شرح زیر است:

ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و شهرها به منظور كاهش خسارات انسانی و اقتصادی ناشی از حوادث غیرمترقبه شامل:

1) كلیه سازندگان و سرمایه‌گذاران احداث بنا در كلیه نقاط شهری و روستایی و شهرك‌ها و نقاط خارج از حریم شهرها و روستاها ملزم به رعایت آیین‌نامه (ایران) در رابطه با طراحی ساختمان‌ها و اقتصادی در مقابل زلزله می‌باشند. وزارت مسكن و شهرسازی مكلف به اعمال نظارت عالیه در مراحل مختلف طراحی و ساخت ساختمان‌ها می‌باشد.

2) استاندارد كردن مصالح و روش‌های موثر در مقاوم‌سازی ساختمانی تا پایان برنامه چهارم و حمایت از تولیدكنندگان آنها.

3) صدور پایان كار برای ساختمان‌های عمومی و مجتمع‌های مسكونی آپارتمانی منوط به ارائه بیمه‌نامه كیفیت ساختمان می‌باشد.

4) صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی ، علوم ، تحقیقات و فناوری مسكن و شهرسازی و آموزش و پرورش مكلف‌اند خطرات ناشی از سكونت در ساختمان‌های غیرمقاوم در مقابل زلزله و لزوم رعایت اصول فنی در ساخت و سازها و نیز چگونگی مقابله با خطرات ناشی از زلزله را به مردم آموزش دهند.

5) وزارت امور اقتصادی و دارایی مكلف است با استفاده از تجارب سایر كشورها، نظام بیمه ساختمان و ابنیه در مقابل زلزله و سایر حوادث را گسترش داده و راهكارهای همگانی شدن بیمه حوادث را مشخص و مقدمات قانونی اجرای آن را فراهم نماید.

6) دولت مكلف است بازسازی و نوسازی بافت‌های قدیمی شهرها و روستاها و مقاوم‌سازی ابنیه موجود در مقابل زلزله را با استفاده از منابع داخلی و خارجی مذكور در بند <ب> ماده (12) این قانون آغاز و ترتیباتی اتخاذ نماید كه حداكثر ظرف 10سال عملیات اجرایی مربوط به این امر در كل كشور خاتمه یابد.

7) وزارتخانه‌های نفت، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات و شركت‌‌های تابعه مكلف‌اند با استفاده از آخرین فناوری‌ها ، سیستم خدماتی آب ، برق و گاز ، مخابرات و سوخت‌رسانی را به گونه‌ای ایمن‌ سازند كه در اثر بروز حوادث ، خدمت‌رسانی مختل نگردد.

8) در صورت عدم رعایت آیین‌نامه‌های مربوط یا عدم اجرای صحیح نقشه‌های طراحی شده توسط مهندسین مشاور یا مهندس محاسب یا سازندگان ساختمان‌ها اعم از پیمانكار و كارفرما و مهندس ناظر مربوطه مكلف به جبران خسارت وارده به ساكنین و مالكین (در صورتی كه خود مقصر نباشند) می‌باشند. در صورت تكرار ، پروانه كار مقصرین لغو خواهد شد.

www.maghaleh.net

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : kamyab
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :