تبلیغات
Hadith --> 4persian - ابراهیموویچ
4persian
سه شنبه 28 مهر 1388 :: نویسنده : galile9
زندگینامه ابراهیموویچ،( ابرار ورزشی )

http://4.bp.blogspot.com/_Hrj4E0n8JRE/SdnKv9DB_6I/AAAAAAAAAUs/S9MOl5KF8lU/s400/zlatan-ibrahimovic-zlatan-ibrahimovic-175174_1024_768.jpg

تکواندوکارى که فوتبالیست شد

شاید زلاتان از کاکا هم گرانتر است. ۳۵ میلیون پوند به علاوه ساموئل اتوئو قیمتى بالغ بر ۶۰ میلیون پوند براى کاتالان ها خرج برداشته است. او مى خواهد نشان دهد که ارزش این سرمایه گذارى را دارد. حالا بارسا در ترانسفر هم با مادرید رقابت مى کند اما هنوز ۱۲۰ میلیون پوند با لوس بلانکوس فاصله دارد.

زلاتان کیست؟

زلاتان ابراهیموویچ سوم اکتبر۱۹۸۱ از پدرى بوسنیایى به نام شفیک و مادرى کروات که یورکا نام دارد متولد شده است. خانواده آنها پس از مهاجرت به سوئد، در روسنگارد از توابع شهر مالمو ساکن مى شوند و ایبراى کوچک هم در همان شهر به  دنیا مى آید. از ۸ سالگى فوتبال بازى مى کند و متناوباً در تیم نوجوانان باشگاه هاى مالمو بى .آى و اف .بى .کى بالکان ظاهر مى شود. شاهکار دوران کودکى زلاتان در ۱۲ سالگى و با تیم بالکان در مقابل ولینگه اتفاق مى افتد. نیمه اول ۴ بر صفر عقب هستند و ایبرا به عنوان بازیکن جانشین از نیمه دوم وارد زمین مى شود. ۸ بر ۵ برنده بازى مى شوند، هر ۸ گل را زلاتان به ثمر مى رساند! ابراهیموویچ وارد دبیرستان مى شود اما خیلى زود به خاطر ادامه فوتبال حرفه اى، ترک تحصیل مى کند.

مالمو

ایستگاه اول پس از حضور منظم در تیم نوجوانان باشگاه زادگاهش مالمو اف اف، اولین قرارداد حرفه اى اش را در سال ۱۹۹۶ امضا مى کند و با پیشرفتى سریع به تیم جوانان باشگاه راه مى یابد. به سال ۱۹۹۹ با تیمش در آلسونسکان «لیگ برتر سوئد» شرکت مى کند اما به مقامى بهتر از سیزدهم دست نمى یابد و همراه مالمو به دسته دوم سقوط مى کند، هرچند فصل بعد بازمى گردند. آرسن ونگر مربى آرسنال براى جذب ایبرا تلاش مى کند اما توفیقى به دست نمى آورد اما لئوبن هاکر مربى وقت آژاکس بازى زلاتان را در یک مسابقه تمرینى مقابل تیم نروژى موس اف کى مى بیند و شیفته وى مى شود. جولاى ،۲۰۰۱ هلندى ها موفق مى شوند جوان آتیه دار سوئدى را با مبلغ ۸/۷ میلیون یورو به آمستردام ببرند.

کسب شهرت ابتداى حضور زلاتان در آژاکس

با رفتن بن هاکر و ورود کو آدریانس همراه بود و این یعنى بدشانسى! آدریانس فرصت کمى به ایبرا مى داد اما با اخراج زودهنگام مربى و آمدن رونالد کومان ستاره اقبال ابراهیموویچ درخشش گرفت. کومان که علاقه مند بازى زلاتان بود وى را فوروارد اصلى تیمش قرار داد و آژاکس موفق شد به قهرمانى فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۱ اردیویزیه لیگ دسته اول هلند دست یابد. فصل بعد ایبرا با زدن ۲ گل به المپیک لیون خود را در لیگ قهرمانان اروپا مطرح مى کند. مجموعاً ۴ گل اروپایى براى آژاکس درفصل ۲۰۰۳-۲۰۰۲ به ثمر مى رساند. گلزنى هاى منحصر به فرد زلاتان باعث شهرتش مى شود، از جمله گلى که در تاریخ ۲۲ اوت ۲۰۰۴ به تیم ناک بردا مى زند از طرف بینندگان کانال تلویزیونى یورواسپرت به عنوان گل سال انتخاب مى شود. لیگ قهرمانان ۲۰۰۴-۲۰۰۳ براى ابراهیموویچ با زدن فقط یک گل به سلتاویگو و حذف آژاکس در مرحله گروهى خیلى زود تمام مى شود و همین دلیل براى خداحافظى با هلند کافیست. این پایان با مصدومیت ایبرا توسط هم باشگاهى اش یعنى رافائل ون دروات بازى سوئد هلند نزدیکتر مى نماید زیرا زلاتان مدعى مى شود که ون دروارت عمداً به وى آسیب رسانده است. در همین گیرودار ناگهان به یوونتوس فروخته مى شود. حاصل حضور ۴ ساله در آژاکس، ۱۰۶ بازى و ۴۷ گل زده است.

http://i060.radikal.ru/0907/89/03fc60e4ce18.jpg

ابرا در یوونتوس

با ۱۶ میلیون یورو براى ۴ سال راه راه پوش مى شود اما ۲ فصل بیشتر در تورین نمى ماند چون سرنوشت او را به میلان خواهد برد. زلاتان به سرعت در ترکیب اصلى جاى دیوید ترزگه مصدوم را پر مى کند و ۱۶ گل براى یووه به ثمر مى رساند. اواخر فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۴ یوونتوس اعلام مى کند که پیشنهاد ۷۰ میلیون یورویى رئال مادرید را براى ایبرا رد کرده است! بعدها مینو رایولا وکیل زلاتان این خبر را تأیید مى کند اما بیشتر به بازارگرمى تبلیغاتى مى ماند تا واقعیت. ۱۴نوامبر ۲۰۰۵ با بردن جایزه گولدن بولن بهترین بازیکن سال کشور سوئد مى شود. فصل دوم حضور ابراهیموویچ در یووه همراه با تغییر وظیفه تهاجمى وى بود. ایبرا به عنوان مهاجم دوم و پاسور براى مهاجم هدف بازى مى کرد، بنابراین تعداد گل هاى زده او پایین آمد اما با پاس هاى فراوان همبازى هاى خود را در موقعیت گلزنى قرار مى داد. البته گاه با خشم هواداران یوونتوس نیز مواجه مى شد که از وى به خاطر از دست دادن فرصت هاى فراوان گل انتقاد مى کردند. رسوایى باشگاه یوونتوس در پرونده تبانى کالچوپولى که باعث شد ۲ قهرمانى آخر این تیم پس گرفته شود و به سرى B سقوط کند، خط پایان زلاتان با باشگاه تورینى بود. با اینکه بیشتر بازیکنان بزرگ یوونتوس تصمیم گرفتند به تیم وفادار بمانند اما ایبرا به همراه تنى چند از همبازیانش راه خروج را در پیش گرفتند.

http://images.fanpop.com/images/image_uploads/zlatan-juventus-zlatan-ibrahimovic-175034_515_480.jpg

کوچ به اینتر

در دهم اوت۲۰۰۶ با ۱۲ میلیون یورو و قراردادى ۴ ساله به ورزشگاه جوزپه مه آتزا مى پیوندد. زلاتان اعتراف مى کند که به آرزوى زمان کودکى رسیده و در باشگاهى بازى مى کند که قبلاً بت زمان نوجوانى اش در آنجا توپ زده و هوادار آن بوده است یعنى رونالدوى برزیلى و اینترمیلان! در اولین بازى تیم جدید در مقابل فیورنتینا یک گل مى زند و گلى دیگر مى سازد. نخستین فصل حضور در سن سیرو با ۱۵ گل بهترین گلزن تیمش مى شود. سال ۲۰۰۷ ۵ گل در ۷ بازى لیگ قهرمانان اروپا براى اینتر به ثمر مى رساند. فصل ۲۰۰۹-۲۰۰۸ را رؤیایى آغاز مى کند، زیر نظر خوزه مورینیو با زدن گل به بولونیا در اولین بازى فصل متعاقباً به عنوان گل سال انتخاب مى شود. اینتر تیم بدون شکست خانگى لقب مى گیرد و ایبرا جلوتر از مارکو دى وایو و دیه گو میلیتو آقاى گل باشگاه هاى ایتالیا مى شود. همراه با اینترنازیوناله ۳ قهرمانى اسکودتو را جشن مى گیرد و هم اکنون با قراردادى مالى- تعویضى نجومى جاى خود را با ساموئل اتوئو در بارسا عوض مى کند تا تجربه اى تازه و مبارزه اى نو را آغاز کند.

http://i063.radikal.ru/0907/cf/45842c45f3f1.jpg

تیم ملى سوئد

با گلزنى به مقدونیه، تیم ملى جوانان زیر۲۱ سال را تجربه مى کند. زلاتان ابراهیموویچ در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۰۱ با قرار گرفتن در مقابل جزایر فارو، اولین بازى ملى را به دست مى آورد. این مسابقه دوستانه با نتیجه عجیب بدون گل به پایان رسید. نخستین آزمون جدى ایبرا همراه با تیم ملى سوئد در جام جهانى ۲۰۰۲ رخ داد که حذف در مرحله یک شانزدهم توسط سنگال نتیجه این آزمایش بود! رقابت هاى یورو ۲۰۰۴ با زدن یک پنالتى مقابل بلغارستان و گلزنى در مقابل دفاع محکم ایتالیا براى زلاتان شروعى خوب محسوب مى شد اما با از دست دادن پنالتى در مقابل هلند و حذف توسط نارنجى پوشان ناکامى دیگرى در رده ملى براى وى رقم خورد. جام جهانى ۲۰۰۶ هم بدون گل زده اى براى ایبرا و حذف سوئد در یک شانزدهم نهایى به دست آلمان خاطره تلخ دیگرى برایش به همراه داشت. سپتامبر ۲۰۰۶ و تنها ۴۸ ساعت قبل از بازى با
لیختن اشتاین در چارچوب رقابت هاى مقدماتى یورو ،۲۰۰۸ زلاتان همراه با اولاف ملبرگ و کریستین ویلهلمسون از هتل خارج شده و به نایت کلاب رفته و پس از زیاده روى در مصرف الکل باعث دردسر مى شوند. لارس لاگرباک مربى تیم ملى به خاطر همین ماجرا آنها را براى مدت کوتاهى توبیخ و از بازى ملى کنار مى گذارد اما پس از پایان محرومیت، زلاتان لجبازانه خود را از تیم ملى دور نگه مى دارد! مقابل ایرلند شمالى در مارس ۲۰۰۸ به تیم ملى باز مى گردد. در ۱۲ بازى ملى موفق به زدن گلى نمى شود. طلسم عدم گلزنى ملى ایبرا پس از ۲ سال در رقابت هاى یورو۲۰۰۸ شکسته شد، یک گل به یونان و یکى به اسپانیا و بازهم حذف تیم ملى سوئد به وسیله روسیه در مرحله مقدماتى گروهى! به جرأت مى توان گفت ابراهیموویچ بازیکن بزرگى است که در رده ملى هیچ گونه کارنامه مثبتى از وى دیده نمى شود یا به عبارتى زلاتان فوتبالیست باشگاهى است نه تیم ملى البته از تأثیر ضعف کلى تیم سوئد هم نباید به آسانى گذشت کرد.

http://static.guim.co.uk/sys-images/Football/Pix/pictures/2008/06/11/ibrahimovic1.jpg

سایه روشن ها

زلاتان ابرا با دخترى به نام هلنا ازدواج کرده و هم اکنون ۲ فرزند دارد به علاوه یک سگ که خیلى به آن علاقه دارد! تا قبل از انتقال به بارسا همراه با خانواده اش در میلان سکونت کرده بود و تابستان ها به زادگاهش مالمو باز مى گشت. زلاتان در سنین نوجوانى به ورزش تکواندو مى پرداخت و منظم در کلاس هاى آن شرکت مى کرد. شاید یکى از دلایل آمادگى بدنى او و ارسال پاس ها و گلزنى هاى آکروباتیک وى، همین تمرینات تکواندو است. یکى از دوستان نزدیک ایبرا هنرپیشه معروف سینماى سوئد میکائیل پرسبرانت نام دارد که این ۲ تاکنون فعالیت هاى خیرخواهانه زیادى با یکدیگر انجام داده اند. در آوریل ۲۰۰۲ کتابى درباره تمرینات فوتبال منتشر مى کند که در آن تمرین هاى شخصى خود را شرح داده است.

بارسلونا ایستگاه آخر؟

و بالاخره به نوکمپ بزرگترین ورزشگاه اروپا رسید. مى خواهد در تاریخ بارسا در کنار اسامى بزرگى همچون کوبالا، کرایف، مارادونا، شوستر، رونالدکومان، مایکل لادروپ، ریوالدو، رونالدینیو، مسى و دیگران قرار بگیرد. شاید زلاتان از کاکا هم گرانتر است. ۳۵ میلیون پوند به علاوه ساموئل اتوئو قیمتى بالغ بر ۶۰ میلیون پوند براى کاتالان ها خرج برداشته است. او مى خواهد نشان دهد که ارزش این سرمایه گذارى را دارد. حالا بارسا در ترانسفر هم با مادرید رقابت مى کند اما هنوز ۱۲۰ میلیون پوند با لوس بلانکو فاصله دارد

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : kamyab
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :