تبلیغات
Hadith --> 4persian - پرواز زنبور عسل
4persian
جمعه 24 مهر 1388 :: نویسنده : galile9

زنبوران در پروازھای اولیھ (نظیر پروازھای یافتن مواد غذایی) با سرعت کم؛۴-2کیلومتر در ساعت و در پروازھای حامل موادغذایی با سرعت زیاد ؛ ٢۴ کیلومتر در ساعت و مستقیم حرکت می کنند.

فعالیت زنبوران برای جمع آوری گرده و شھد بھ ترتیب بین دمای ٣۵ -13درجھ ودمای  ٣۵ -٨  درجھ سانتی گراد است(اھمیت گرده بیشتر است)در دمای ٣٨ کاھش و در ۴٣ درجھ متوقف می شود. 

پس از آورده مواد غذایی بھ داخل کلنی ، آن ھا را در اختیار سایرزنبوران قرار می دھد و در زمان وفور جریان شھد و گرده ، بھ سرعت مواد غذایی را داخل سلول قرار داده و با رقص جھت یابی اطلاعات مکانی مواد غذایی رابھ زنبوران دیگراعلام می کند.سرعت و ارتفاع پرواز تحت تاٌثیر سرعت باد بوده و چنانچھ سرعت باد بھ ٢۴ کیلومتر در ساعت برسد فعالیت متوقف می شود.

• بعد از جمع آوری شھد تغییرات شیمیایی(تبدیل چند قندی ھا بھ قند ھای ساده)شروع و تا زمان بستھ شدن در سلول ادامھ می یابد .ولی تغییرات فیزیکی داخل سلول انجام شده ،بطوریکھ زنبوران دارای این وظیفھ مقداری شھد را در قائده خرطوم خودقرار داده و بھ عسلدان می برند و آن قطره را آنقدر حرکت داده تارطوبت آن بھ ١٨ درصد برسد و عسل کامل شود.عوامل موثر در جمع آوری شھد و گرده بصورت زیر است :

1- وجود شھد و گرده ؛رقابت گیاھانی کھ ھمزمان شھد و گرده تولید می کنند.

2- وجود سایر حشرات گرده افشان در منطقھ

٣- کیفیت و کمیت شھد و گرده

جهت یابی زنبور عسل

پرواز جهت یابی منابع غذایی بصورت زیکزاک و نسبتاً کند بوده ولی پس از شناسایی و برگشت بصورت مستقیم و سریع خواهد بود . عوامل شناسایی بیشتر علایم طبیعی اطراف کندو یا منابع غذایی و با حس بینایی است.

چشمان ساده(3 عدد)در مقاب عمل کرده و یک میزان از طیف نور را جذب می کند.درواقع از خورشید به صورت قطب نما استفاده می ل نور خورشید نظیر شیشه پلاریزهکند.حتی در روزهای ابری نیزاز نور ماورائبنفش استفاده می کند.

بعلت شناسایی علایم اطراف کندو ، لازم است کندوها را در شب و حداقل 3 کیلومتر انتقال داد .

 

مکالمات و رقص جهت یابی

•یکی از امتیازات کلنی زنبور عسل تبادل اطلاعات و تقسیم رفتار گشتزنی و جمع آوری غذا است که بازده بالاتری دارد(همگی برای جستجو نمی روند).

چگونگی رد و بدل شدن اطلاعات درزنبور عسل مشخص نگردیده بود تا آقای Karl von frisch رقص جهت یابی را با جزئیات آن کشف که در سال 1973 جایزه نوبل گرفت .با ابداع کندو شیشه ای و قرار دادن ظرف شربت در فاصله ها و زوایای مختلف و مشاهده رفتار زنبوران ،

- Rond dance:اگر فاصله غذا کوتاه و تا 15 متر باشد زنبور داخل کلنی رقص چرخشی انجام می دهد .

- Wagtail dance : اگر فاصله غذا زیاد و بیش 100 متر باشد زنبور داخل کلنی رقص نعل اسبی شکل یا ارتعاش شکمی را انجام می دهد .

زاویه حرکت:

تعیین فاصله:

•1- با ایجاد صداهایی که در وسط حلقه انجام می دهد؛ این صداها منقطع و با فرکانس کم(250 هرتز )بوده که برای انسان مگر با استرسکوپ قابل تشخیص نیست .

•2- تعداد چرخش که درواحد زمان انجام می دهد؛ بطوری که اگر در 15 ثانیه 9-10 بار طی کند :

•اگر در 15 ثانیه 7 بار طی کند :

•فاصله حدود 600 متر است.

•اگر در 15 ثانیه 4 بار طی کند :

•فاصله حدود 1000 متر است.

•اگر در 15 ثانیه 2 بار طی کند :

•فاصله حدود 6000 متر است.

- Sickle اگر فاصله غذا متوسط و 15 تا 100 متر باشد،dance : زنبور داخل کلنی رقص داسی شکل انجام می دهد .

ادامه...

چشم های مرکب؛ زنبور مشابه چشم انسان وظیفه بینایی را دارد ، با این تفاوت کههر واحد چشم قسمتی از زمانی که زنبور صحراگرد برای اولین بار کندو را ترک می کند محل کندو ، محل وجود مواد غذایی و مسیر بازگشت را باید تشخیص دهند .لذا ابتدا به مدت چند دقیقه در اطراف چند متری کندو پروازهای شناسایی انجام می دهد. اشیائ را دیده و در نهایت با ترکیب آنها در مغز کل اشیائ تشخیص(دیده) می •فاصله حدود 100 متر استنوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : kamyab
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :